Abonohu dhe
perfito nga
ofertat

Kriza në Zimbabve, Mugabe refuzon të dorëhiqet

22 dhjetor 2017, 11:17

Presidenti i Zimbabves Robert Mugabe, i cili sundon prej 30 vjetësh, raportohet se nuk pranon të dorëhiqet menjëherë, pavarësisht thirrjeve që të lërë detyrën.

93-vjeçari u vendos nën arrest shtëpie pasi ushtria mori kontrollin e vendit të mërkurën mes betejës së brendshme se kush do ta pasojë. Zyrtarë të ushtrisë thanë se po diskutojmë me presidentin Mugabe për hapat që do të merren, ndërsa raportuan se deri tani kanë arrestuar kriminelë që shërbenin në ekzekutiv, por pa dhënë emra.

Sipas mediave, disa zyrtarë të lartë janë kanë rënë në pranga, ndërsa të tjerë janë në arrati. në një komunikatë për mediat, ushtria bëri me dije se do të informojnë popullin për rezultatin e bisedimeve me Mugaben sa më shpejt që të jetë e mundur.

Lideri i opozitës në Zimbabve, Morgan Tsvangirai tha se është në interesin e popullit që Mugabe të dorëhiqet menjëherë.